Prostor ve městě je hodně bariérový, žena se tu necítí bezpečně, už máme strategie, jak se po městě pohybovat bez rizika, bojíme se sexuálního napadení, říká urbanistka Milota Sidorová. Je víc architektů mužů, ženy o prostoru přemýšlí jinak. Je třeba se soustředit na orientaci a jasnost, zjednodušit pohyb pro městě. Ženy zůstávají s dětmi doma, pohybují se na poštu, do školy, hlavně MHD, dodává.
Read More„Spoločnosť sa mení spôsobom vedenia pilotných projektov a precedensov. Pokiaľ máme úspešného lokálneho politika, ktorí zmenil svoje mesto, tak je šanca, že to dotiahne vyššie. Príklady dobrej praxe obnovy, nájomné bývanie, parky či súťaže sa niekedy šíria smerom nahor,“ hovorí v podcaste urbanistka Milota Sidorová.
Read MoreProces a utužovanie spoločnosti sú pre mňa pri participácii dôležitejšie ako samotný výsledok, hovorí šéfka Kancelárie participatívneho plánovania MIB MILOTA SIDOROVÁ v rozhovore pre EURACTIV.sk.
Milota Sidorová je urbanistka a riaditeľka Kancelárie participatívneho plánovania na Metropolitnom inštitúte Bratislavy. Na Rádiu FM spolumoderuje reláciu o urbanizme a architektúre Živé mesto_FM.
V rozhovore sa dozviete:
prečo je niekedy dobré komplikovať si život tým, že sa spýtajte ľudí, čo chcú;
čo sú najväčšie prekážky pre samosprávy pri participatívnych projektoch;
prečo je dôležité vedieť, kto je verejnosť;
ktorá mestská časť Bratislavy vychádza z dát ako „víťaz“ a ktorá ako „porazená“;
prečo sa nebáť „rodovo citlivého plánovania“.
Proces a utužovanie spoločnosti sú pre mňa pri participácii dôležitejšie ako samotný výsledok, hovorí šéfka Kancelárie participatívneho plánovania MIB MILOTA SIDOROVÁ v rozhovore pre EURACTIV.sk.
Read MoreNovozvolená starostka Paríža Anne Hidalgo chce prebudovať Paríž v prospech eko-urbanistických riešení. Chcela by mať z Paríža 15-minútové mesto, to znamená, aby mali obyvatelia úrady, služby, aj oddych a zábavu dostupné do 15 minút pešou chôdzou, resp. na bicykli.
Môže také niečo fungovať v Paríži, alebo aj u nás? Kde na Slovensku sa k tomu najviac približujeme?
Vypočujte si v rozhovore s Milotou Sidorovou, autorkou relácie Živé mesto_FM.
Urbanistka Milota Sidorová přemýšlí o městě jinak. Jak to, říká, že v městském plánování často není ani zmínka o lidech? Kde a kdo je veřejnost? Jak chcete budovat město, když nevíte, kdo v něm bydlí?
Read MoreRozhovor o Bratislave, spravodlivom plánovaní a práci na Metropolitnom Inštitúte Bratislavy pre Devínsku televíziu
Read MoreKrajinná architektka MILOTA SIDOROVÁ, ktorá sa venuje spravodlivejšiemu mestskému plánovaniu, hovorí, čo by mohlo v mestách nahradiť stromy, aj ako vytvoriť park bez nutnosti zabrať novú pôdu, či ako sa pre pandémiu zmení bývanie alebo nakupovanie v mestách a na letiskách.
"Keď budeme znovu lietať, budeme chcieť, aby sa na letiskách pohybovali tisícky ľudí, ktorí budú hodiny len nakupovať, alebo sa budeme snažiť zrýchliť tok tých ľudí? Sú to logisticko-hygienické otázky, ale zároveň sa dotýkajú aj kapitalizmu," hovorí.
Read MoreJe naše mesto nastavené tak, aby sa v ňom dobre a pohodlne cítil každý a každá z nás? Ako vnímajú príšlušníci a príslušníčky menšín mesto, v ktorom žijú? Ako sa na mesto pozrieť ich očami? A čo môžeme spraviť pre to, aby sme v našom meste mohli žiť spolu, a nie len vedľa seba? O tomto všetkom a o mnohom inom zaujímavom v súvislosti s mestom a jeho obyvateľmi a obyvateľkami prídu porozprávať právnička Barbora Meššová z Ligy za ľudské práva a freelancerka Milota Sidorová, ktorá sa venuje rodovo citlivému plánovaniu mestského rozvoja.
Read MoreUrbanistka Milota Sidorová má za sebou nevšedné leto - za 22 dní prešla 6 718 km cez 20 európskych metropol a miest. So Zuzanou Golianovou v štúdiu Rádia DEVÍN hovorila o tejto ceste, aké vidí/zažíva urbanistka kultúrne rozdiely? Aká je jej osobná reflexia a možno aj priame odporúčania pre nás, cestovateľov aj pre Bratislavu?
Read MoreLásku k mestu získala už ako dieťa, rovnako ako k prírode a krajine, nepredstavujú pre ňu protiklady, naopak, skúma, ako môžu fungovať v harmónii. najmä v čase klimatickej zmeny. S urbanistkou Milotou Sidorovou sme hovorili aj o budúcnosti miest a nástrahách, ktoré na ne číhajú.
Read MoreMilota je urbanistická expertka a edukátorka, která se zabývá správným navrhováním měst a veřejných prostor. Angažuje se v propojení soukromého a veřejného sektoru, participuje na vzdělávacích projektech a ještě víc je zajímavý její přesah do problematiky genderového rozdělování. Podívejte se na povídání o jejích zkušenostech, zážitcích a názorech.
Read MoreDává to hluboký smysl, jakmile si to jednou uvědomíte: muži a ženy využívají veřejný prostor jinak. Dopravu, hřiště, ale i třeba hřbitovy. Městští plánovači ale na rozdílné potřeby lidí často nemyslí. Za to, aby se to změnilo – a lidem se zkrátka ve městech lépe žilo, se v Česku a na Slovensku zasazuje Milota Sidorová. Vystudovaná krajinná architektka spojila urbanismus se sociologií a dalšími humanitními vědami a nabízí i další recept, jak to změnit – pomoci vyniknout ženám architektkám.
Read MoreKlimatická zmena začína ovplyvňovať náš bežný život. Napríklad toto leto sa mi stalo, že som musela zrušiť stretnutie s kolegyňou z Piešťan, pretože nevedela prísť do Bratislavy. Kvôli extrémnemu teplu sa rozišli koľaje a nechodili vlaky. Koľaje jednoducho neboli dizajnované na teploty, ktoré tu dnes v lete bežne máme. Toto je praktická ukážka problému vplyvu klimatickej zmeny na dnes používané technológie. Dnes nepotrebujeme robiť kozmetické opravy, sadiť stromy či kvety do kvetináčov, vylievať cesty čiernym asfaltom – to, čo vidíme v Bratislave. Musíme ísť doslova pod zem. To znamená spojenie a zapojenie všetkých, ktorí majú na starosti mestské siete, to je začiatok.
Read MoreKto jazdí v meste autom? Kto trávi čas v parkoch? Kto využíva hromadnú dopravu? Kto sú ľudia, ktorí počas dňa trávia najviac času v centre? To sú otázky, ktoré by mali byť východiskom pri akomkoľvek zásahu do verejného priestoru či pri dizajnovaní mesta. S urbanistkou a krajinnou architektkou Milotou Sidorovou sme sa rozprávali o téme rodovo citlivého plánovania. Vysvetlila napríklad aj to, prečo je dôležité, aby sa na ihriskách hrali dievčatá aj chlapci.
Read MoreZastihnúť Milotu je veľmi ťažké. Len krátko pred naším rozhovorom v príjemnom vnútrobloku Panenskej ulice doletela z Japonska a hneď po ňom sa náhlila na ďalšie stretnutie k téme verejného priestranstva Bratislavy. Hodinový rozhovor sme venovali najmä Bratislave a jej nastávajúcim zmenám. Odborníčka na verejné priestory vníma veľmi citlivo nesystémové riešenia pri riadení miest i zanedbávanie potrieb slabších skupín pri plánovaní miest. Verí, že pozitívne skúsenosti s transformáciou pražskej samosprávy i ľubľanských ulíc využije v nastávajúcom období aj Bratislava.
Read More