V novembri 2022 som bola vymenovaná vládou SR do pozície podpredsedníčky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR. Úrad pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky vznikol 1. júna 2022 na základe rozhodnutia parlamentu. Odo dňa svojho zriadenia vykonáva všetky činnosti potrebné k zabezpečeniu riadneho chodu úradu a k prechodu práv a povinností v oblasti územného plánovania, výstavby a vyvlastnenia podľa doterajších všeobecne záväzných právnych predpisov z Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky na úrad od 1. januára 2023.
Od novembra 2019 do septembra 2022 som viedla novozaloženú kanceláriu participatívneho plánovania na Metropolitnom inštitúte Bratislavy (MIB). Inšntitút je mladou organizáciou, ktorá vo svojom fungovaní v slovenských podmienkach nemá obdoby. Mal byť miestom koncepčného plánovania mesta, miestom, kde sa pracuje prierezovo a interdisciplinárne vo vnútri i navonok. Výzvy mestského plánovania, či už ide o klimatickú krízu, vplyv technológií na spoločnosť, zvyšovaniu sociálnych nerovností v spoločnosti či budúcnosť demokracie dnes vyžadujú tento typ spolupráce. Pravdou je, že tento spôsob spolupráce bol dodnes z rôznych príčin na Slovensku skôr teóriou ako praxou.
Ako postaviť štvrť adaptovanú na súčasné a budúce výzy? Ako bude život v zázemí Bratislavy vyzerať o 10 rokov? Ako vrátiť Malackám námestie a pokúsiť sa z izolovanej enklávy o prepojenú štvrť, či víkendovú destináciu ľudí z mesta. Projekt Mayer Malacky predstavuje proces tvorby vízie a rozvojových princípov novej štvrte, ktorá premýšľa aspekty života v dobe klimatickej zmeny a priestoroch rozrastajúceho sa bratislavského regiónu.
Jediná rádiová relácia o architektúre a mestskom rozvoji Miloty Sidorovej a Lívie Gažovej – Živé mesto_FM. Upriamuje pozoronosť na udalosti a na ľudí, ktorí robia mestá a miesta živými. Od septembra 2022 reláciu prevzali Petra Dzurovčinová a Lucia Ciranová.
V júni 2018 odprezentovali zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja spolu s vedením mesta Zvolen plán ďalšieho využitia budovy bývalého osemročného gymnázia Mateja Bela na Okružnej ulici na sídlisku Sekier. Ide o pilotný projekt na riešenie zanedbaných budov vo vlastníctve kraja, ktorých je viac. Zámerom BBSK je objekt revitalizovať, vrátane verejných priestranstiev, ktoré susedia s ďalšími objektami občianskej vybavenosti (pošta, škôlka, fara, kostol). V spolupráci so združením Punkt spustil BBSK proces dlhodobej revitalizácie participatívnou formou, v diskusiách s verejnosťou, obyvateľmi, podnikateľmi a potenciálnym investormi, ktorí by chceli svoje nápady realizovať v budove.
Green Foundation je mladá slovenská programová nadácia so stredoeurópskym presahom, ktorá sa zameriava predovšetkým na rozvoj sociálnych inovácií, adaptáciu spoločnosti na významné výzvy, ako je klimatická zmena, technologické inovácie a na podporu občianskej angažovanosti mladých ľudí. Green Foundation v súčasnosti koncentruje svoju pozornosť na tvorbu nadačných programov, ktoré bude postupne spúšťať v priebehu druhej polovice roku 2018 (no a to je aj môj priestor).
Cieľom revitalizácie (v pravom slova zmysle - znovuoživenia) Palackého triedy bolo okrem zlepšenia technického a estetického stavu verejného priestoru aj o zmenu správania ľudí v ňom o zmenu charakteru priestoru o aktivizácii jeho ekonomického, kultúrneho a spoločenského potenciálu. Medzinárodný, interdisciplinárny tým odborníkov prostredníctvom participatívneho procesu kombinovaného s dizajn thinking plánovaním vytvoril koncepčnú štúdiu najvýznamejšej triedy mesta Pardubice.
Enhancing Sustainable Urban Development in Local Politics je ročný tréningový program nadácie Heinrich Böll. Je určený pre profesionálov aktívnych v medzisektorovej spolupráci a vytváraní udržateľnejších a inkluzívnejších stredoeurópskych miest. Program prebieha v 4 moduloch v 4 mestách - Prahe, Brne, Bratislave a Budapešti. Prvý modul v Brne sa venoval téme dostupného bývania. Pražský mapoval praktiky verejnej participácie a konzultácie. Bratislavský analyzuje medzisektorovú spoluprácu v územnom rozvoji slovenského hlavného mesta. Program v Budapešti sa bude venovať politickej rétorike a schopnosti ovplyvniť ostatných.
V spolupráci s teamom ONplan Lab som sa podieľala na tvorbe a prevedení komplexného participatívneho procesu, ktorý hľadal víziu a stratégiu pre Mlynský ostrov v Pardubiciach. Územie je charakteristické veľkými kontrastami - od ikonického Gočárovho mlynu, cez upadajúcu pekárensku výrobu až po populárny, nedávno rekonštruovaný park Na Špici. Zástupcovia mesta predpokladajú, že ide o územie, ktoré sa bude v budúcnosti transformovať a rozhodli sa vizionársky pripraviť regulačný plán, ktorý by bránil nekoordinovanému zastavaniu. Proces zahŕňal prieskum vlastníkov, participáciu, výskum a publikáciu a organizáciu architektonického workshopu. Výslednú publikáciu z procesu si môžete pozrieť tu.
Cieľom koncepčnej štúdie bola revitalizácia vltavského brehu - Na Františku, tak aby sa stalo opäť miestom pre príjemné a bezpečné trávenie času. Projekt hľadal rovnako odpoveď na otázku, ako rekonštruovať miesto s tak bohatou históriou. Počas procesu participácie s miestnymi vlastníkmi sa nám podarilo odhaliť niekoľko súkromných investícií, ktoré sa stali katalyzátorom koordinačnej štúdie a formulovania udržateľnej vízia Dvořákovho nábrežia. Táto štúdia zefektívni súčasné a budúce investície týkajúce sa verejných priestranstiev súkromných aj verejných aktérov.
Obchodná ulica a okolie je platforma zastrešujúca obchodnú komunitu, ktorej cieľom je dlhodobé kultivovanie prostredia pre dobrý život a podnikanie najrušnejšej bratislavskej ulice. V procese zlepšovania už vyše dvoch rokov komunita spolupracuje s predstaviteľmi mesta a verejnosti. Spoluprácu s touto platformou som začala v roku 2015, kedy som pre vtedy ešte neexistujúce združenie formalizovala ciele a navrhla krátko, strednedobú a dlhodobú stratégiu. V spolupráci s Marko&Placemakers som sa podieľala na socio-ekonomickej analýze ulice. Vrámci tohto projektu som zostavila aj manuál vonkajšej reklamy, ktorá sa stala prvým koncepčným dokumentom tohto druhu v Bratislave.
Shared Cities: Creative Momentum (SCCM) je cieľavedomý, kultúrny projekt združujúci jedenásť partnerov zo siedmych európskych veľkomiest: Belehradu, Berlína, Bratislavy, Budapešti, Katovíc, Prahy a Varšavy. V rámci projektu sa v rokoch 2016 až 2020 odohrá vyše 150 akcií, ktoré spoja jednotlivcov aj komunity, aby spolu vytvárali zdieľané mestské priestory. Kreatívnym centrom projektu je Praha, kde Goetheho Inštitút spolu s Českými centrami a organizáciou reSITE tvorí jeho základný tím. SCCM je spolu-financovaný z programu Európskej únie Kreatívna Európa.