To, ako vyzerajú naše mestá v súčasnosti, ako v nich žijeme, používame ich a fungujeme v nich, je výsledkom (ne)plánovania v minulosti. Pozreli sme sa na to v kontexte každodennosti s Milotou Sidorovou, urbanistkou, feministkou a bývalou podpredsedníčkou úradu pre územné plánovanie a výstavbu.
Na tému digitalizácie územného plánovania sme sa rozprávali s Milotou Sidorovou, podpredsedníčkou Úradu pre územné plán. a výstavbu SR.
Pozrite a vypočujte si podcast s Milotou Sidorovou, podpredsedníčkou Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR. Územné plánovanie. Dnes vstúpime do zákulisia témy, ktorá možno na prvý pohľad nevyzerá vzrušujúco, ale jej vplyv na váš každodenný život je ohromný. Možno sa pýtate, ako môže niečo takéto ovplyvniť práve vás? Predstavte si, že každá cesta, po ktorej denne chodíte, každý park, v ktorom oddychujete a každá budova, kde pracujete alebo kde chodia vaše deti do školy, má za sebou dômyselný plán. Územné plánovanie, to nie sú len mapy a schémy, je to umenie a veda tvoriť miesta, v ktorých sa žije lepšie a ľahšie. Rozprávali sme sa nielen o tajomstvách územného plánovania, ale najmä o zmenách legislatívy, ktoré sú účinné od 1. apríla 2024.
O reforme územného plánovania, tom ako sme nastavili nový národný štandard pre tieto plány a prečo sa, keď sa rozprávame o rýchlosti stavebných povolení, nemôžeme začať otázku na stavebnom úrade, ale v územnom pláne. O tomto v rozhovore s pánom Bielikom na TA3.
Päť kníh je rubrika, v ktorej každú stredu vybraná osoba odporúča päť knižiek z oblasti, ktorej rozumie. Dnes Milota Sidorová vyberá knihy o živote v mestách.
Keď prehovorí, jej slová sú odzbrojujúco priame a úderné. Presne vie, čo chce a stojí si za tým. Môže za to snáď aj fakt, že bola najstaršia z piatich súrodencov. V profesnom živote radí samosprávam a občianskym organizáciám, ako meniť opustené budovy na centrá kultúry a spoločenské inovácie. V minulosti bola rozlietaná po svete, dnes už je usadená urbanistka pracujúca pre dobro našej krajiny.
Chce, aby města byla férovější – k občanům, k životnímu prostředí i k ekonomickým zájmům. Se slovenskou urbanistkou a krajinnou architektkou Milotou Sidorovou jsme hovořily nejen o tom, jak se bránit vlně veder, nebo jak vypadá férové město pro všechny, ale i o nedostatku bydlení a o „nezdravě“ se rozrůstajících předměstích.
Či kráčate po chodníku, jazdíte v aute, cestujete za prácou alebo chcete tráviť čas s rodinou, ste súčasťou mesta, dynamického a komplexného celku. Ako sa profil veľkých miest v našej krajine mení, čo je trend „zelených vdov“, ale aj to, či sú slovenské byty dostatočne veľké a ako prospieť životnému prostrediu, sme sa v novom diele podcastu Generali Balans porozprávali s urbanistkou a podpredsedníčkou Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Milotou Sidorovou.
V ideálnom svete ľudia z okrajovej štvrte nemusia prechádzať cez celé mesto do centra, aby si vybavili všetky potrebné veci.
Keď príde do hry alkohol a skupinové správanie, mladé ženy sa dokážu zabávať rovnako ako muži.
Tento diel by chcel byť tak trochu vianočným špeciálom, preto sa v ňom rozprávame aj o darčekoch. Tiež je to ale posledný Klímapodcast tohto roka a preto hodnotíme rok 2021, aký ho mali urbanistka Milota Sidorová a moderátor Viktor Vincze.
Milota hovorí o svojom sťahovaní sa a o tom, aký má vzťah k veciam. Viktor o svojom lietaní a o tom, ako bol mesiac vegetariánom.
Hovoríme aj o parkovacej politike v Bratislave, ale aj iných politikách, o aktivizme, o živote v meste aj na dedine, aj o tom, ako komunikovať, čo je v téme zmeny klímy naozaj dôležité.
Čo povedala analýza Instagramu o bratislavských parkoch, a čo s tým majú urbanisti? Ako sa robí rodovo férový dizajn mesta? Prečo ľudia bojujú aj proti dobrým zmenám?
V tomto rozhovore sme sa dozvedeli veľa nových vecí o práci urbanistov, ktorú veľakrát nevidíme, no cítime ju všade okolo seba. Viac nám o nej povedala Milota Sidorová, ktorá pôsobí na Metropolitný inštitút Bratislavy, kde vedie sekciu mestských štúdií a participácie.
V technologickom boome moderného sveta sa ako mantra opakuje slovo dáta.
Kolaps cien, ktorý sme od pandémie čakali, neprišiel. Nedostupnosť pôsobí na mestskú spoločnosť ako rakovina. Nie každý má prostriedky, aby sa s ňou vyrovnal.
Interview primátora Bratislavy Matúša Valla a primátora Prahy Zdeňka Hřiba s Milotou Sidorovou na podujatí City Fórum 2021
„Říkám o sobě, že jsem autorka ve službách spravedlivého města,“ představuje se v rozhovoru vystudovaná krajinná architektka a dnes ředitelka Kanceláře participativního plánování Městského institutu Bratislava (MIB). Koncept spravedlivějšího, inkluzivnějšího města pro všechny se v Česku a na Slovensku diskutuje teprve v posledních letech a občas bývá nálepkován jako genderová ideologie. „Feminismus má u nás špatnou pověst, a já nedůvěru lidem nevyčítám. Obvykle jim ukážu, co ve městech funguje, co ne a co se úspěšně realizovalo jinde,“ říká Sidorová. „Většinou na to publikum reaguje pozitivně a přijde jim to správné. A já jim povídám: a to je právě genderově citlivé plánování, to je ten feminismus. Vidíte, ani to nebolelo.“
S urbanistkou Milotou Sidorovou o rýchlosti, pomalosti, prechádzkach a o tom, v čom je Bratislava ako New York.
Leslie Kern je urbánní geografka, profesorka na kanadské Mount Allison University a Autorka knihy Feminist City, v níž na osobních příbězích vysvětluje, že ve měsstech vážně nežijí jen zdraví bílí muži středního věku. Rozhovor s Leslie Kern vedla slovenská urbanistka a feministka Milota Sidorová.
Domnievam sa, že sa mi nijako nemôže podariť uchovať si zdravie a dobré duševné rozpoloženie, ak denne nestrávim aspoň štyri hodiny - a bežne je to viac, túlajúc sa po lesoch, po poliach a kopcoch, úplne oslobodený od všetkých svetských záväzkov. Henri David Thoreau
Prechádzka kantovská, turistická, rodinná. Chôdza sa v prírode sa stala na dlhé mesiace jedným z mála spôsobov, ako zabudnúť na súčasnú situáciu. No prechádzka mala vždy svojich stúpencov a teoretikov. Rimbaud kráčal každý deň 15 km, podľa Kanta si ľudia naťahovali hodinky. Kým sa stávame počas chôdze?
Hosťami sú: fotografka Olja Triaška Stefanović, režisér Marek Šulík a urbanistka Milota Sidorová.
Séria mini rozhovorov na tému žena je sprievodnou aktivitou k výstave Dany Kyndrovej Žena medzi vdýchnutím a vydýchnutím. Cez snímky, ktoré zobrazujú ženu v najrôznejších spoločenských úlohách, sa pripájame k celospoločenskej diskusii o rovnoprávnom postavení žien v dnešnej spoločnosti, ako aj o ich náročnom fungovaní počas pandémie. Pri výstave sme sa opýtali urbanisky a feministky Miloty Sidorovej.
Vnímáme město všichni stejně? Navrhujeme je pro auta nebo kola? Pro ženy či muže? Vytváříme pro sebe přátelské nebo nepřátelské prostředí? A proč je potřeba plánovat města pro všechny? Těmto otázkám se věnuje kanadská urbánní geografka a rovněž profesorka a spisovatelka Leslie Kern. V roce 2019 vydala knihu Feminist City, v které pomocí příběhů popisuje, jak je pro ženu složité fungovat ve městech, jenž plánovali muži. Jak moc je podle Leslie důležité zahrnovat ženský aspekt do urbanismu? A jak by měly vypadat města, aby se v nich ženy cítily dobře? Na to se bude ptát Milota Sidorová, která bude tentokrát moderovat Urban Talks.
Architektka a expertka na urbanizmus - Milota Sidorová z Metropolitného inštitútu Bratislava predstavuje územný plán v samospráve ako dôležitú oblasť, na ktorú by ľudia aktívne pôsobiaci vo svojich komunitách mali pamätať. Odpovedá na otázky, či je populizmus hrozbou pre vzhľad našich miest, prečo na Slovensku nemáme kvalitné územné plánovanie? Prečo by obce mali spolupracovať pri tvorbe územných plánov, aká je rola mesta pri vzniku dobrého územného plánu a môže byť vôbec spravodlivé voči všetkým obyvateľom? Aké možnosti majú pri tvorbe a pripomienkovaní územného plánu aktivisti, miestni poslanci či úradníci?
Šiesty diel Klíma podcastu denníka SME je skôr osobnou spoveďou či zamyslením sa nad hodnotami, ktoré sú v živote dôležité, než výpočtom alarmistických faktov či opakovaným prízvukovaním nedostatočných činov politikov. Hosťami boli urbanistka z Metropolitného inštitútu Bratislavy Milota Sidorová a moderátor Viktor Vincze, ktorý sa na svoj Instagram fotí v električke alebo na skládke.
Pandémia koronavírusu nie je nič, čo by už ľudstvo veľakrát nezažilo. No jednotlivci od nej dostali dôležitú lekciu. Napríklad že všetci sú prepojení, nielen ľudia ale aj príroda. Na otázku, ako sa zmení svet - ten globálny ale i ten ich osobný a profesný - odpovedajú eko-aktivisti Juraj Lukáč či Erik Baláž, bývalá politička Magda Vášáryová, urbanistka Milota Sidorová či hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.
Nadácia Cvernovka v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom vydáva knihu Nepredať! Zveľadiť! Samosprávam a občianskym organizáciám radí, ako meniť opustené budovy na centrá kultúry a spoločenských inovácií.
Autorský kolektív pod vedením urbanistky Miloty Sidorovej na základe vlastnej skúsenosti s budovaním bratislavského kreatívneho a kultúrneho centra Nová Cvernovka vybral z podobných projektov z celého Slovenska a spracoval ich ako prípadové štúdie komunitne a kultúrne orientovaného developmentu.
Prostor ve městě je hodně bariérový, žena se tu necítí bezpečně, už máme strategie, jak se po městě pohybovat bez rizika, bojíme se sexuálního napadení, říká urbanistka Milota Sidorová. Je víc architektů mužů, ženy o prostoru přemýšlí jinak. Je třeba se soustředit na orientaci a jasnost, zjednodušit pohyb pro městě. Ženy zůstávají s dětmi doma, pohybují se na poštu, do školy, hlavně MHD, dodává.
„Spoločnosť sa mení spôsobom vedenia pilotných projektov a precedensov. Pokiaľ máme úspešného lokálneho politika, ktorí zmenil svoje mesto, tak je šanca, že to dotiahne vyššie. Príklady dobrej praxe obnovy, nájomné bývanie, parky či súťaže sa niekedy šíria smerom nahor,“ hovorí v podcaste urbanistka Milota Sidorová.
Proces a utužovanie spoločnosti sú pre mňa pri participácii dôležitejšie ako samotný výsledok, hovorí šéfka Kancelárie participatívneho plánovania MIB MILOTA SIDOROVÁ v rozhovore pre EURACTIV.sk.
Milota Sidorová je urbanistka a riaditeľka Kancelárie participatívneho plánovania na Metropolitnom inštitúte Bratislavy. Na Rádiu FM spolumoderuje reláciu o urbanizme a architektúre Živé mesto_FM.
V rozhovore sa dozviete:
prečo je niekedy dobré komplikovať si život tým, že sa spýtajte ľudí, čo chcú;
čo sú najväčšie prekážky pre samosprávy pri participatívnych projektoch;
prečo je dôležité vedieť, kto je verejnosť;
ktorá mestská časť Bratislavy vychádza z dát ako „víťaz“ a ktorá ako „porazená“;
prečo sa nebáť „rodovo citlivého plánovania“.
Proces a utužovanie spoločnosti sú pre mňa pri participácii dôležitejšie ako samotný výsledok, hovorí šéfka Kancelárie participatívneho plánovania MIB MILOTA SIDOROVÁ v rozhovore pre EURACTIV.sk.
Témou diskusie bolo "ako môže jedna ulica zmeniť podobu mesta". Diskutovali sme na Komenského námestí, kde sa aktuálne nachádza výstava s víťaznými návrhmi architektonickej súťaže pre Komenského parčík.