Vnímáme město všichni stejně? Navrhujeme je pro auta nebo kola? Pro ženy či muže? Vytváříme pro sebe přátelské nebo nepřátelské prostředí? A proč je potřeba plánovat města pro všechny? Těmto otázkám se věnuje kanadská urbánní geografka a rovněž profesorka a spisovatelka Leslie Kern. V roce 2019 vydala knihu Feminist City, v které pomocí příběhů popisuje, jak je pro ženu složité fungovat ve městech, jenž plánovali muži. Jak moc je podle Leslie důležité zahrnovat ženský aspekt do urbanismu? A jak by měly vypadat města, aby se v nich ženy cítily dobře? Na to se bude ptát Milota Sidorová, která bude tentokrát moderovat Urban Talks.
Read MoreArchitektka a expertka na urbanizmus - Milota Sidorová z Metropolitného inštitútu Bratislava predstavuje územný plán v samospráve ako dôležitú oblasť, na ktorú by ľudia aktívne pôsobiaci vo svojich komunitách mali pamätať. Odpovedá na otázky, či je populizmus hrozbou pre vzhľad našich miest, prečo na Slovensku nemáme kvalitné územné plánovanie? Prečo by obce mali spolupracovať pri tvorbe územných plánov, aká je rola mesta pri vzniku dobrého územného plánu a môže byť vôbec spravodlivé voči všetkým obyvateľom? Aké možnosti majú pri tvorbe a pripomienkovaní územného plánu aktivisti, miestni poslanci či úradníci?
Read MoreŠiesty diel Klíma podcastu denníka SME je skôr osobnou spoveďou či zamyslením sa nad hodnotami, ktoré sú v živote dôležité, než výpočtom alarmistických faktov či opakovaným prízvukovaním nedostatočných činov politikov. Hosťami boli urbanistka z Metropolitného inštitútu Bratislavy Milota Sidorová a moderátor Viktor Vincze, ktorý sa na svoj Instagram fotí v električke alebo na skládke.
Read MorePandémia koronavírusu nie je nič, čo by už ľudstvo veľakrát nezažilo. No jednotlivci od nej dostali dôležitú lekciu. Napríklad že všetci sú prepojení, nielen ľudia ale aj príroda. Na otázku, ako sa zmení svet - ten globálny ale i ten ich osobný a profesný - odpovedajú eko-aktivisti Juraj Lukáč či Erik Baláž, bývalá politička Magda Vášáryová, urbanistka Milota Sidorová či hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.
Read MoreNadácia Cvernovka v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom vydáva knihu Nepredať! Zveľadiť! Samosprávam a občianskym organizáciám radí, ako meniť opustené budovy na centrá kultúry a spoločenských inovácií.
Autorský kolektív pod vedením urbanistky Miloty Sidorovej na základe vlastnej skúsenosti s budovaním bratislavského kreatívneho a kultúrneho centra Nová Cvernovka vybral z podobných projektov z celého Slovenska a spracoval ich ako prípadové štúdie komunitne a kultúrne orientovaného developmentu.
Read MoreProstor ve městě je hodně bariérový, žena se tu necítí bezpečně, už máme strategie, jak se po městě pohybovat bez rizika, bojíme se sexuálního napadení, říká urbanistka Milota Sidorová. Je víc architektů mužů, ženy o prostoru přemýšlí jinak. Je třeba se soustředit na orientaci a jasnost, zjednodušit pohyb pro městě. Ženy zůstávají s dětmi doma, pohybují se na poštu, do školy, hlavně MHD, dodává.
Read More„Spoločnosť sa mení spôsobom vedenia pilotných projektov a precedensov. Pokiaľ máme úspešného lokálneho politika, ktorí zmenil svoje mesto, tak je šanca, že to dotiahne vyššie. Príklady dobrej praxe obnovy, nájomné bývanie, parky či súťaže sa niekedy šíria smerom nahor,“ hovorí v podcaste urbanistka Milota Sidorová.
Read MoreProces a utužovanie spoločnosti sú pre mňa pri participácii dôležitejšie ako samotný výsledok, hovorí šéfka Kancelárie participatívneho plánovania MIB MILOTA SIDOROVÁ v rozhovore pre EURACTIV.sk.
Milota Sidorová je urbanistka a riaditeľka Kancelárie participatívneho plánovania na Metropolitnom inštitúte Bratislavy. Na Rádiu FM spolumoderuje reláciu o urbanizme a architektúre Živé mesto_FM.
V rozhovore sa dozviete:
prečo je niekedy dobré komplikovať si život tým, že sa spýtajte ľudí, čo chcú;
čo sú najväčšie prekážky pre samosprávy pri participatívnych projektoch;
prečo je dôležité vedieť, kto je verejnosť;
ktorá mestská časť Bratislavy vychádza z dát ako „víťaz“ a ktorá ako „porazená“;
prečo sa nebáť „rodovo citlivého plánovania“.
Proces a utužovanie spoločnosti sú pre mňa pri participácii dôležitejšie ako samotný výsledok, hovorí šéfka Kancelárie participatívneho plánovania MIB MILOTA SIDOROVÁ v rozhovore pre EURACTIV.sk.
Read MoreTémou diskusie bolo "ako môže jedna ulica zmeniť podobu mesta". Diskutovali sme na Komenského námestí, kde sa aktuálne nachádza výstava s víťaznými návrhmi architektonickej súťaže pre Komenského parčík.
Read MoreNovozvolená starostka Paríža Anne Hidalgo chce prebudovať Paríž v prospech eko-urbanistických riešení. Chcela by mať z Paríža 15-minútové mesto, to znamená, aby mali obyvatelia úrady, služby, aj oddych a zábavu dostupné do 15 minút pešou chôdzou, resp. na bicykli.
Môže také niečo fungovať v Paríži, alebo aj u nás? Kde na Slovensku sa k tomu najviac približujeme?
Vypočujte si v rozhovore s Milotou Sidorovou, autorkou relácie Živé mesto_FM.
Urbanistka Milota Sidorová přemýšlí o městě jinak. Jak to, říká, že v městském plánování často není ani zmínka o lidech? Kde a kdo je veřejnost? Jak chcete budovat město, když nevíte, kdo v něm bydlí?
Read MoreMožno aj vám rezonujú často opakované slová, ktoré sú dnes in. Nezávislosť, transparentnosť, úprimnosť, pre ľudí, za ľudí, hlas ľudu, moc ľuďom. Svetoví, národní, I lokálni politici dnes otvorene hlásajú, že nie sú odborníci, že sú jedným z nás, že sú skrátka common folks – obyčajní ľudia (hoci minimálne ich ekonomický status stojí na zváženie). Akoby sa tieto atribúty stali manifestom doby, v ktorej zdá sa masy ľudí sú prekurzorom vládnutia. Masy ľudí – ako sme sem prišli?
Read MoreRozhovor o Bratislave, spravodlivom plánovaní a práci na Metropolitnom Inštitúte Bratislavy pre Devínsku televíziu
Read MoreKrajinná architektka MILOTA SIDOROVÁ, ktorá sa venuje spravodlivejšiemu mestskému plánovaniu, hovorí, čo by mohlo v mestách nahradiť stromy, aj ako vytvoriť park bez nutnosti zabrať novú pôdu, či ako sa pre pandémiu zmení bývanie alebo nakupovanie v mestách a na letiskách.
"Keď budeme znovu lietať, budeme chcieť, aby sa na letiskách pohybovali tisícky ľudí, ktorí budú hodiny len nakupovať, alebo sa budeme snažiť zrýchliť tok tých ľudí? Sú to logisticko-hygienické otázky, ale zároveň sa dotýkajú aj kapitalizmu," hovorí.
Read MoreNad aktuální situací a jejím dopadem nejen z pohledu urbanistických souvislostí se zamýšlí urbanistka a moderátorka Milota Sidorová.
Jsme uzamčeni. Ze dne na den. S nemožností vycestovat, setkávat se, nakupovat bez omezení se naše životy změnily. Zatím co sedíme doma všichni spolu a zároveň sami, či v malých klastrech rodin, pandemie je dobrou příležitostí uvědomit si hodně o společnosti, městech a státech.V dobách, kdy jsou omezeny základní pilíře – trh a stát, lidé mnohem více dbají na neformální vztahy a lokální příležitosti. Záleží na sousedské pomoci, sdílení nákupů, zboží, procházkách v blízkých veřejných prostorech, parcích a lesích, které jsme možná předtím nenavštěvovali. Mohli jsme si vybrat, jít zkrátka někam, kde to bylo lepší.
Read MoreVzťah človeka k prírode sa mení. Urbanistka Milota Sidorová nám vysvetlí, prečo je dôležité v mestách vytvárať väčší priestor pre zeleň a ako zabezpečiť, aby pri developerských projektoch stromy neťahali za kratší koniec. Pretože ak človek ničí prírodu, ničí aj sám seba.
Read MoreObklopuje nás do tej miery, že si ho nevšímame, snažíme sa ho ignorovať alebo s ním skúšame bojovať – v každom prípade je tu, dostáva sa nám pod kožu a ovplyvňuje nás zásadným spôsobom. Workshop o tom, ako vyzrieť na vizuálny smog a nezblázniť sa z neho.
Podujatie je súčasťou projektu Verejné priestory naživo (VPN), v ktorom sa venujeme verejnému priestoru mesta z rôznych hľadísk (architektonické, sociologické, ekologické, urbanistické, ekonomické...). Projekt je financovaný z verejných zdrojov programu EU Efektívna verejná správa, ktorý administruje Ministerstvo vnútra SR.
V auguste 2005 zrovnal hurikán Katrina mesto New Orleans so zemou. Na katastrofu zareagovali americké úrady masívnymi ponukami pre podnikateľov, ktorí mali pomôcť mestu znovu ožiť. Dokument rekapituluje výsledky tejto snahy, ktorá sa z veľkej časti minula účinkom. Niekdajšie hlavné mesto jazzu s nezameniteľným charakterom stráca svojho ducha a vyháňa svojich pôvodných obyvateľov. Nájomné bývanie pre sociálne slabšie vrstvy je nahradené domami pre strednú triedu, školy sa viac zameriavajú na privilegovaných žiakov a stred mesta osídľujú ambiciózne firmy. To, čo na prvý pohľad môže vyzerať ako úspešný nový začiatok, je v skutočnosti prehĺbením sociálnych, ekonomických aj rasových priepastí medzi obyvateľmi.
Read MoreJe naše mesto nastavené tak, aby sa v ňom dobre a pohodlne cítil každý a každá z nás? Ako vnímajú príšlušníci a príslušníčky menšín mesto, v ktorom žijú? Ako sa na mesto pozrieť ich očami? A čo môžeme spraviť pre to, aby sme v našom meste mohli žiť spolu, a nie len vedľa seba? O tomto všetkom a o mnohom inom zaujímavom v súvislosti s mestom a jeho obyvateľmi a obyvateľkami prídu porozprávať právnička Barbora Meššová z Ligy za ľudské práva a freelancerka Milota Sidorová, ktorá sa venuje rodovo citlivému plánovaniu mestského rozvoja.
Read More